وب گردی

آخرین بار چه زمانی غذا بخوریم؟

زمان شام مهمتر از آن چیزی است که فکر می کنید. خوردن شام قبل از تاریکی مطلق بیشتر با ریتم شبانه روزی طبیعی بدن هماهنگ است و بنابراین هضم، مدیریت وزن، کنترل قند خون، کیفیت خواب و سلامت روان را بهبود می بخشد. با اتخاذ این عادت، سلامت و تندرستی کلی خود را بهبود می بخشید. دفعه بعد که شام ​​می خورید، غروب خورشید را به عنوان یادآوری برای تغذیه بدن و ذهن خود در هماهنگی با طبیعت در نظر بگیرید.

مهمترین فواید یک شام زودهنگام عبارتند از:

۱. هضم بهتر

یکی از دلایل اصلی خوردن شام قبل از غروب آفتاب، بهبود هضم است. دستگاه گوارش از یک ریتم طبیعی پیروی می کند که تحت تأثیر ساعت داخلی بدن ما است که به آن ریتم شبانه روزی می گویند. خوردن با این ریتم فواید بی شماری برای بدن ما به همراه دارد. از آنجایی که سیستم گوارش در پایان روز کارایی کمتری دارد، خوردن شام دیرهنگام یا قبل از خواب می تواند منجر به هضم ضعیف و اختلال در خواب شود. وقتی قبل از غروب آفتاب غذا می خورید، بدن شما زمان کافی برای پردازش و هضم غذا قبل از خواب دارد. این عادت منجر به هضم راحت تر و جذب بهتر مواد مغذی می شود.

۲. مدیریت وزن

حفظ وزن سالم برای بسیاری از افراد یک چالش است و زمان مناسب شام می تواند نقش مهمی در دستیابی به این هدف داشته باشد. هنگامی که شما در اواخر شب غذا می خورید، بدن شما ممکن است زمان کافی برای سوزاندن کالری نداشته باشد. همین موضوع در طول زمان می تواند منجر به افزایش وزن شود. علاوه بر این، دیر غذا خوردن در شب می تواند بر متابولیسم تاثیر بگذارد و احتمال اضافه وزن را افزایش دهد، علاوه بر این، روند خواب را مختل کند.

۳. کنترل قند خون

حفظ سطح قند خون در یک محدوده ثابت برای سلامت کلی بسیار مهم است و زمان خوردن شام می تواند تاثیر زیادی بر این موضوع داشته باشد. خوردن شام قبل از غروب آفتاب به بدن اجازه می دهد تا کربوهیدرات ها و قندها را به طور موثرتری پردازش کند. این به این دلیل است که حساسیت به انسولین در اوایل روز بیشتر است و با نزدیک شدن به شب کاهش می یابد. غذا خوردن در اواخر شب می تواند منجر به افزایش سطح قند خون و افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲ شود.

۴. بهبود کیفیت خواب

خوردن یک وعده غذایی سنگین در اواخر شب می تواند الگوی خواب را مختل کند و منجر به مشکلات گوارشی و حتی کابوس شود. وقتی شام را قبل از غروب می خورید، بدن زمان بیشتری برای هضم غذا دارد و احتمال اختلال خواب کاهش می یابد.

۵. بهبود خلق و خو و سلامت روان

غذا خوردن در اواخر شب با نوسانات خلقی، تحریک پذیری و افزایش سطح استرس همراه است. این مشکل تا حدودی به دلیل به هم خوردن ریتم طبیعی بدن است. خوردن آخرین وعده غذایی قبل از غروب آفتاب می تواند به تثبیت خلق و خوی شما و کاهش خطر اختلالات عاطفی کمک کند.

منبع: خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا