بین الملل

اکثر اوکراینی به بهبود وضعیت جنگی امیدی ندارند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه فوکوس آلمان در مطلبی نوشت: در اوکراین، این امید که وضعیت جنگ با روسیه به زودی به طور قابل توجهی بهبود یابد، رو به کاهش است. نظرسنجی‌های جدید از مردم این کشور نشان می‌دهد که بسیاری از مردم این کشور دید تیره‌ای نسبت به آینده کشورشان دارند.

در این میان امیدهایی در میان حامیان اوکراین وجود دارد که رأی گیری در مجلس نمایندگان ایالات متحده در شامگاه شنبه، محاصره چند ماهه کمک های تسلیحاتی به این کشور را حل کند. به گزارش فایننشال تایمز، با این حال، وضعیت وحال و هوا در میان مردم محلی در اوکراین متفاوت است.

“واسیل رومانیوک”، یکی از مقامات سفارت اروپا در کی یف، در این باره می گوید که امیدها و انتظارات خود را بالا نگه می دارد. با این حال به زعم وی همه اوکراینی ها این دیدگاه را ندارند.

به گفته وی صرف نظر از این، شتاب روسیه در سال سوم جنگ، مدت هاست که اثر خود را بر این کشور مورد حمله گذاشته است.

رومانیوک می گوید: این یک ترن هوایی عاطفی و روانی است و چشم انداز از پاییز گذشته تاریک شده است. به گفته وی اعتماد مردم اوکراین برای مدت کوتاهی با موفقیت های نظامی هر چند ماه یکبار از جمله با جلوگیری از تصرف کی یف، ضد حمله در خارکف و خرسون، و انهدام کشتی های مهم در ناوگان دریای سیاه روسیه افزایش می یافت .

وی تاکید کرد: مردم هرازگاهی وقتی در مورد کمپین های موفق مطالعه می کنند، خوش بینی آن ها احیا می شود. اما پس از آن، وقتی در مورد همه چیزهایی که ارتش ما از دست داده است می خوانند، دوباره عقب نشینی می کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: اکنون که روس ها به وضوح در حال حمله هستند و هنوز بزرگترین پیشروی صورت نگرفته است، حال و هوا و وضعیت به صورت خطرناکی در تغییر است. بررسی های موسسه بین المللی جامعه شناسی در کی یف نشان می دهد که بدبینی در حال افزایش است.

در دسامبر گذشته، از هر پنج اوکراینی مورد نظرسنجی، یک نفر گفت که در ده سال آینده در «کشوری با اقتصاد ویران شده‌ای که بسیاری از مردم از آن فرار می‌کنند» زندگی می‌کنند ، این در حالی است که در اکتبر ۲۰۲۲ این رقم تنها یک نفر از بیست بود.

آنتون هروشتسکی، مدیر این موسسه این تغییر عقیده را به این دلیل می داند که در آغاز جنگ بسیاری از اوکراینی ها اعتماد داشتند که غرب ماهیت امپریالیستی روسیه را به رسمیت شناخته است و تمام سلاح های مورد نیاز اوکراین را در اختیار او قرار می دهد. هروشتسکی به فایننشال تایمز گفت: اما اکنون به نظر می رسد که دیگر اینطور نیست.

از هر پنج اوکراینی که اکنون مورد بررسی قرار گرفتند، یک نفر نیز فکر می‌کند که دولت اوکراین مجبور خواهد شد سرزمین‌هایی را به روسیه تحویل دهد – در ماه مه ۲۰۲۲، تنها پنج درصد از افراد مورد بررسی نگران بودند که به این نتیجه برسد.

اوگنیا بلیزنیوک، مدیر یک موسسه پیشرو نظرسنجی اوکراینی می‌گوید، با این حال، اکثر اوکراینی‌ها همچنان به ارتش اعتقاد دارند، زیرا جنگ را برای وجود شخصی خود حیاتی می‌دانند. بلیزنیوک می‌گوید: «بیشتر اوکراینی‌ها روسیه را یک قاتل می‌دانند و تنها راه مقابله با آن را مبارزه می‌دانند».

فایننشال تایمز گزارش می دهد که این حمایت از طرف سربازان در جبهه نیز وجود دارد. سربازی که در منطقه پر مناقشه دونتسک در شرق اوکراین می جنگد به یک روزنامه آمریکایی گفته است که او و همکارانش «از لحاظ اخلاقی و جسمی خسته شده اند». اما چیزی که آنها را در جنگ نگه می دارد این است که غیرنظامیان داوطلب “همه کاری را برای پیروزی اوکراین انجام خواهند داد.” وی گفت: هیچ چیز در جهان نمی تواند ما سربازان را بی انگیزه کند، وقتی می بینیم که روس ها چقدر رنج برای ما به ارمغان آورده اند.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا