فناوری

تراشه‌های نامیرای چین/دستیابی به ابررسانایی در زوایای جادویی

دنیای علم و فناوری در روز دوشنبه، ۲۸ خرداد شاهد رخدادهای جالبی بود که این گزارش به اختصار به آنها پرداخته است.

به گزارش مجله تیتر ۱۲ به نقل از ایسنا، علم و فناوری ایران و جهان امروز با اخبار گوناگونی همراه بود. اکنون در این گزارش به مرور خلاصه این اخبار می‌پردازیم.

از توصیه به رئیس جمهور آینده ایران در حوزه کشاورزی و صادرات سیستم خشک‌کن محصولات زراعی به ۳۰ کشور گرفته تا نقش ساعت داخلی بدن در درمان سرطان، دستیابی به ابررسانایی در زوایای جادویی و چین تراشه‌های نامیرا برای حفظ اطلاعات می‌سازد، همگی از جمله خبرهای مهم و خواندنی امروز بودند که در ادامه به صورت خلاصه به مرور آنها می‌پردازیم.

گفتنی است که شما مخابان ارجمند با کلیک بر روی تیتر هر خبر که به رنگ آبی درآمده است، می‌توانید به محتوای آن دسترسی یابید.

شتاب نفوذ فناوری‌های تحول‌آفرین به کشاورزی در دولت سیزدهم و ضرورت تداوم آن در دولت آینده

از آن‌جایی که تامین امنیت غذایی از اولویت‌های دولت سیزدهم بوده و اولین سند ملی دانش‌بنیان امنیت غذایی نیز در این دولت تصویب و ابلاغ شده و معاونت علمی ریاست جمهوری نیز با ایجاد ستاد تخصصی در بخش کشاورزی و تدوین سندی جامع در این حوزه، عزم خود را جزم کرده تا با افزایش حمایت از دانش‌بنیان‌های کشاورزی، نفوذ حداکثری انواع و اقسام فناوری کاربردی در این بخش را سرعت بخشد، لذا این اقدامات نشان می‌دهد شتاب نفوذ فناوری‌های تحول‌آفرین به کشاورزی در دولت مردمی آغاز شده و ضرورت دارد در دولت آینده نیز گسترش و تداوم یابد تا در شرایط تحریم‌ به خودکفایی در بحث امنیت غذایی کمک شود.

چین تراشه‌های نامیرا برای حفظ اطلاعات می‌سازد

محققان چینی ماده جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند تراشه‌های ذخیره‌سازی حافظه با طول عمر تقریبا بی‌نهایت تولید کند. این کشف که با استفاده از نوع جدیدی از مواد فروالکتریک ساخته شده است، می‌تواند راه را برای کاهش هزینه مراکز داده، اکتشافات اعماق دریا و صنعت هوافضا باز کند.

صادرات سیستم خشک‌کن محصولات زراعی به ۳۰ کشور/تولید بستنی خشک

یکی از گروه‌های صنعتی دانش‌بنیان با هدف کاهش دور ریز محصولات زراعی و باغی، ۸ نوع سیستم‌ خشک‌کن محصولات را ارائه کردند که به گفته آنها این روش موجب حفظ ظاهر و طعم و مزه محصولات خواهد شد. سید جلیل موسوی، مدیر بازرگانی این گروه‌ صنعتی دانش‌بنیان در گفت‌وگو با مجله تیتر ۱۲ به نقل از ایسنا، گفت: این شرکت به صورت تخصصی بر روی تولید و طراحی انواع سیستم‌های صنعتی متمرکز شده است و در این راستا حدود ۷ نوع خشک‌کن صنعتی را به تولید رساندیم که شامل خشک‌کن‌های گرمایی، فریزدرایر، خشک کن دوار، خلأ، مایکروویو و یکسری خشک‌کن‌های صنعتی لواشک می‌شود.

نقش ساعت داخلی بدن در درمان سرطان

دانشمندان می‌گویند ساعت داخلی بدن می‌تواند درمان سرطان را تقویت کند. بر اساس تحقیقات جدید، ساعت شبانه‌روزی بدن ما بر همه چیز از خواب آلودگی گرفته تا متابولیسم تأثیر می‌گذارد و همچنین ممکن است بر میزان مؤثر بودن برخی درمان‌های سرطان تأثیر بگذارد.

کشف سیاره‌های فراخورشیدی قابل سکونت در پرتو ستاره‌های مجاور

ستاره‌شناسان امیدوارند با مشاهده تابش ستاره‌ها بتوانند به احتمال قابل سکونت بودن سیاره‌های فراخورشیدی پی ببرند. آنها که از «رصدخانه پرتو ایکس چاندرا»(CXO) ناسا و رصدخانه «ایکس‌ام‌ام-نیوتون»(XMM-Newton) آژانس فضایی اروپا استفاده می‌کنند، در یک پژوهش جدید شرکت دارند و امیدوارند که زمینه لازم را برای پروژه‌های آینده فراهم آورند.

اولین ماهواره پهن‌باند سوئد به مدار زمین‌ایستا رسید

ماهواره پهن‌باند «اووزون ۳» سوئد که در ماه ژانویه پرتاب شده بود، توانست به مدار زمین‌ایستا برسد.  شرکت سوئدی «اووزون» اعلام کرد که اولین ماهواره با مالکیت کامل این شرکت پس از یک سفر پنج‌ماهه در فضا و گذراندن بررسی‌های اولیه، به موقعیت خود در مدار زمین‌ایستا رسیده است.

فضانوردان «آرتمیس» به سیستم هشدار قوی تشعشع نیاز دارند

ماه در سال ۲۰۲۴ با سطوح خطرناکی از تشعشع روبه‌رو است، زیرا خورشید به حداکثر فعالیت در چرخه ۱۱ ساله خود نزدیک می‌شود. به همین دلیل، فضانوردان ماموریت «آرتمیس» به یک سیستم هشدار قوی برای آگاهی از نزدیک شدن تشعشعات هنگام حضور روی سطح ماه نیاز خواهند داشت.

دستیابی به ابررسانایی در زوایای جادویی

پژوهشگران «دانشگاه مستقل ملی مکزیک» در پژوهش جدیدی دریافتند که زوایای جادویی در دو لایه فلز بیسموت می‌توانند ابررسانایی را در دماهای معقول‌تری ایجاد کنند. این پژوهش نشان می‌دهد که دو لایه فلز بیسموت به ضخامت اتم ممکن است در دماهای بسیار بالاتر از دمای مورد نیاز برای یک ابررسانای معمولی مانند بیسموت حجیم، بتوانند ابررسانایی را از خود نشان دهند.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا