اقتصاد

تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت تا پایان ۱۴۰۳ محقق می‌شود

به گزارش خبرنگار شانا، جواد اوجی امروز (چهارشنبه، ۲۰ تیر) در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تکیه به توان متخصصان داخلی تحولات شگرفی را در صنعت نفت رقم زده است، اظهار کرد: هر ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز که به تولید اضافه شود، سالانه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار درآمدزایی برای کشور به‌همراه دارد و همه این موفقیت‌ها و کارهای توسعه‌ای که برای افزایش تولید و صادرات نفت انجام شد در شرایط دشوار تحریم‌ها رخ داد، تحریم‌هایی که در بعضی از موارد تامین آب آشامیدنی مردم را هم به آن گره می‌زدند، بنابراین معتقدم ریل‌گذاری‌های انجام‌شده در صنعت نفت باید برای دستیابی به افق تولید روزانه ۴ میلیون بشکه (هدف‌گذاری تا پایان ۱۴۰۳) است. خوشبختانه در وزارت نفت بیش از ده‌ها هزار کارشناس زبده و نخبه وجود دارد که از توان آنها استفاده می‌شود.

وی یکی از راهکارهای مطلوب برای جلوگیری از کسری بودجه و افزایش منابع درآمدی دولت را افزایش تولید نفت دانست و افزود: ذخایر هیدروکربنی مایع بیش از ۱۵۳ میلیارد بشکه است و هر چه بتوانیم تولید نفت و ظرفیت پالایشگاهی را افزایش دهیم، درآمدهای ارزی قابل توجهی به دولت می‌رسد که توان اقتصادی دولت و منابع ارزی کشور را افزایش خواهد داد.

وزیر نفت با اشاره به سفرهای بین‌شهری در تابستان و تمهیدهایی که این وزاتخانه برای ذخایر بنزین اندیشیده است، گفت: برای موضوع بنزین روش‌های غیرقیمتی پیش گرفتیم و مصرف بنزین را مدیریت کردیم.

اوجی با بیان اینکه یکی از اقدام‌های این دولت افزایش تولید نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی بود، گفت: افزایش تولید به افزایش درآمدها منجر خواهد شد، به‌ویژه در بخش نفت که درآمدهای ما ارزی است و این موضوع کمک شایانی به درآمدهای مالی دولت خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سال ۱۴۰۱ عدد ۱۰درصد و در سال ۱۴۰۲ عدد ۲۰ درصد بوده است، تصریح کرد: ما تولید نفت را تا امروز به رقم روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسانده‌ایم. این رقم در آستانه دولت چهاردهم کاری بسیار بزرگ است که البته این ریل‌گذاری ادامه خواهد یافت.

وزیر نفت بیان کرد: از پارسال برنامه‌ریزی کرده بودیم تا پایان امسال تولید نفت به ۴ میلیون بشکه در روز برسد، بدانن معنا که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه باید به تولید نفت ما اضافه شود، همه شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران رای این هدف برنامه‌ریزی کرده‌اند، همچنین نشست‌های متعددی با سرپرست ریاست‌جمهوری داشته‌ایم تا رفع موانع تولید نیز در این باره انجام شود.

منبع: شانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا