اقتصاد

خروج دلال‌ها از بازار طلا همزمان با کاهش نرخ ارز

به گزارش مجله تیتر ۱۲ به نقل از برنا؛ زمانیکه رئیس جمهور شهید عهده دار ریاست جمهوری شد اولویت خود را مقابله با تورم و ایجاد ثبات در بازار اعلام کرد.اما نکته اصلی این بود که دولت سیزدهم وارث سیستمی شده بود که حداقل برای اصلاح آن چند سال نیاز بود آن هم به شرط مهیا بودن تمام شرایط اقتصادی؛ اصلاحات اقتصادی اغاز شد، اما نکته اصلی این بود که خزانه تهی بود.

شهریور ۱۴۰۳ دولت سیزدهم رسما اغاز به کار کرد و علی رغم کارشکنی‌ها و به خصوص تخریب فضای رسانه‌ای و مجازی کار خود را ادامه داد. دو سال پایانی دولت وقت نمایان شدن نتایج بود. روز‌های پایانی سال گذشته سرعت افزایش قیمت طلا و ارز کاهش پیدا کرد، اما برخی اتفاق‌ها همچون حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق و پاسخ کوبنده کشورمان سبب شد که بازار تحت تاثیر این اتفاق‌ها دوباره ملتهب شود، اما دوباره روند کاهشی اغاز شد.

نکته حائز اهمیت در این بین رفتار دلال‌های بازار طلا است. دلال‌ها افرادی هستند که بیش از مردم عادی به اطلاعات و برخی شاخص‌های تاثیرگذار بر بازار دسترسی دارند و در برخی اوقات با دستکاری این شاخص‌ها افزایش یا کاهش مصنوعی ایجاد می‌کنند.کارشناسان و فعالان بازار طلا معتقد هستند که این دلال‌ها از بازار طلا خارج شدند، زیرا دیگر نمی‌توانند از این بازار کسب درامد کنند. مهمترین بخش کسب درامد دلال نوسان گیری است یعنی دلال‌ها امیدی به نوسان در این بازار ندارند.

خروج دلال ها از بازار طلا؛ خبر فوت رئیس جمهور هم نتوانست ثبات بازار طلا را تحت تاثیر قرار دهد

علیرضا حاج عسگری عضو اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر در گفتگو با خبرگزاری برنا در خصوص فعالیت دلال‌ها در این بازار گفت: دلال‌ها افرادی هستند که همیشه سود می‌کنند و با شرایطی که در بازار به وجود می‌آورند باعث ایجاد التهاب و در نهایت ضرر مردم عادی می‌شوند. در بازار طلا دو گروه دلال داریم گروه اول افرادی که دارای رانت‌های مختلفی هستند و از همه مهمتر به اطلاعات دسترسی دارند؛ به طور مثال اگر قرار است وزارت اقتصاد یا بانک مرکزی بخشنامه‌ای صادر کند قبل از رسانه‌ای شدن، ان‌ها اطلاع پیدا می‌کنند. یا اینکه در صدور برخی بخشنامه‌ها و تصمیم‌ها نقش دارند.

وی در خصوص گروه دوم گفت: دلال‌های گروه دوم کمتر سود می‌کنند و فعالیت آنها بر اساس چارت خوانی و فاندامنتال است، اما باز هم فعالیت ان‌ها به ضرر بازار و مردم عادی است.

حاجی عسگری در خصوص وضعیت بازار در روز‌های اخیر گفت: از ابتدای سال دولت مدیریت بازار را تغییر داد و به صورت برنامه ریزی شده اقدام به تزریق منابع به بازار کرد با اغاز التهاب بین ایران و اسرائیل روند قیمت‌ها صعودی شد، اما پس از فروکش کردن التهاب دوباره روند کاهش اغاز شد.
وی ادامه داد: به طوریکه خبر فوت رئیس جمهور فقط چند ساعت بازار را تحت تاثیر قرار داد و دوباره شرایط عادی شد. این یعنی این موج سازی در مقابل تنظیم بازار دولت قدرتی نداشت.

خروج دلال ها از بازار طلا؛ خبر فوت رئیس جمهور هم نتوانست ثبات بازار طلا را تحت تاثیر قرار دهد

حاجی عسگری با پیش بینی شاریط بازار در ماه‌های آینده گفت: پیش بینی می‌شود این شرایط ادامه داشته باشد و حتی احتمال کاهش قیمت طلا تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود دارد در نهایت این بازار دیگر برای دلال‌ها و سوداگران جذابیتی ندارد و روند خروج دلال‌ها و حتی سرمایه‌های خرد از بازار آغاز شده است.

حاجی عسگری تصریح کرد: طلا قیمت جهانی دارد و تحت تاثیر اخبار و رویداد‌های جهانی تغییر می‌کند پس نمی‌توان گفت تا پایان سال ثبات ادامه دارد از سوی دیگر روند اقتصاد ایران نیز متغییر است و بیشتر سمت افزایشی شدن است، اما مهم این است که روند افزایشی ارام و معقول صورت بگیرد و نه با جهش‌های عجیب و غریب؛ در نهایت پیش بینی من این است بعد از انتخابات امریکا تغییرات قیمتی را در عرصه جهانی خواهیم داشت.

اظهارت این عضو اتحادیه طلا و جواهر در حالی است که بازار ارز نیز روند کاهشی دارد و کارشناسان بر این عقیده هستند که اگر مقاومت ۵۵ هزار تومان شکسته شود و قیمت پایین‌تر از این عدد معامله شود روند کاهشی سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت.

به طور کلی با خروج دلال‌ها از بازار طلا احتمالا بازار خودرو هدف سرمایه‌های این گروه قرار خواهد گرفت بخشی که شورای رقابت و وزارت صمت به عنوان متولیان این حوزه ضعیف‌ترین عملکرد را داشتند و بهترین جا برای دلالی و سوداگری است.

پایان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا