فناوری

رنگ فلورسنت به کمک سرطان پروستات می‌آید

به گزارش مجله تیتر ۱۲ به نقل از برنا؛ به گفته کارشناسان دانشگاه آکسفورد، رنگ فلورسنت می‌تواند به کاهش خطر بازگشت سرطان پروستات و همچنین کاهش عوارض جانبی مانند بی‌اختیاری و اختلال نعوظ کمک کند.

این روش به پزشکان اجازه می‌دهد به طور کامل بافت‌های مذکور را حذف کنند و به این ترتیب ریسک عود کردن سرطان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

فردی حمدی، مولف ارشد این پژوهش گفت: «با کمک این روش می‌توان تمام سرطان از جمله سلول‌هایی که از تومور جدا و پراکنده شده اند و امکان عود کردن سرطان را ایجاد می‌کنند، از بین برد. همچنین این روش به پزشکان اجازه می‌دهد ساختار سالم در اطراف پروستات را تا حد ممکن حفظ کنند تا عوارض جانبی غیر ملزوم نیز کاهش یابد.»

ترکیب نشانگر رنگ که به پروتئینی به نام «آنتی ژن غشایی اختصاصی پروستات» (Prostate-Specific Membrane Antigen) می‌چسبد به طور گسترده روی سطح سلول‌های سرطان پروستات توزیع می‌شود.

این مولکول‌های نشانگر از آنتی بادی‌هایی به نام «مینی بادی» تشکیل شده‌اند.

جراح قبل از عمل این رنگ را به بدن بیمار تزریق می‌کند و سپس از یک سیستم عکسبرداری برای تاباندن نوری خاص به پروستات و بافت‌های اطراف آن استفاده می‌کند. این روش سبب می‌شود سلول‌های سرطانی بدرخشند.

پایان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا