اقتصاد

پیگیری مصرانه شهید رئیسی بانک‌های دولتی را پای ساخت مسکن آورد

به گزارش مجله تیتر ۱۲ به نقل از برنا، مسکن از اهمیت بالایی برای خانوار‌ها برخوردار است. زیرا بخش زیادی از درآمد آنها را به خودش اختصاص می دهد. از شواهد این طور برمی آید که مردم برای پرداخت اجاره بها نیز با مشکل جدی مواجه هستند، چه برسد به این که بخواهند صاحبخانه شوند. قیمت ها به حدی بالاست که خانوار‌ها و به ویژه جوانان از خانه دار شدن ناامید شده اند.

شهید رئیسی با درک دغدغه مردم در حوزه مسکن، از ابتدای روی کار آمدنش به این موضوع اهتمام ویژه ای داشت؛ اگر چه دولت سیزدهم با مشکلاتی همچون نبود زمین و عدم همکاری بانک ها روبرو بود، اما این امر مانع از ورود جدی این دولت به مسئله ساخت مسکن ملی نشد.

به زعم کارشناسان، ساخت مسکن انبوه در کشور به جهات مختلف اهمیت دارد. اولین موضوع این است که اصلاح قیمت ها در این حوزه تنها از طریق افزایش ساخت مسکن و متعادل سازی عرضه با تقاضا امکان پذیر است. دوم، ساخت و ساز مسکن به افزایش اشتغال در کشور منجر می شود.

به نظر می رسد، عمل نکردن بانک ها به تکالیف قانونی شان در زمینه ساخت مسکن یکی از مهم ترین موانع پیش روی دولت سیزدهم برای ساخت انبوه مسکن بوده است. در حالی که بانک ها در امور دلالی و واسطه گری فعال شده اند و تنها به سود خودشان فکر می‌کنند، از انجام تکالیف قانونی و وظایف اجتماعی شان غافل شده اند.

نادرشاهی: پیگیری مصرانه شهید رئیسی بانک‌های دولتی را پای ساخت مسکن آورد

علی نادرشاهی، کارشناس مسکن و اقتصاد در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا درباره دغدغه شهید رئیسی در زمینه مسکن اظهار داشت: رئیس جمهور شهید وعده ساخت یک میلیون مسکن را در سال داد. از سوی دیگر، این موضوع به لحاظ قانونی نیز یک تکلیف برای دولت است که در قانون جهش تولید مسکن به آن اشاره شده است. 

وی ادامه داد: تحقق تولید انبوه مسکن یکی از اولویت های دولت سیزدهم بود که با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت‌. برای ساخت مسکن تأمین زمین و مسائل مالی جزو امور مهم و ضروری هستند. 

نادرشاهی: پیگیری مصرانه شهید رئیسی بانک‌های دولتی را پای ساخت مسکن آورد

کارشناس اقتصادی و حوزه مسکن خاطرنشان کرد: در بخش تأمین زمین کار‌های خوبی توسط دولت سیزدهم صورت گرفت تا اینکه زمین موردنیاز برای ساخت مسکن در دسترس قرار بگیرد.

نادرشاهی گفت: در این بخش توافقات خوبی صورت گرفته که شروع خوبی است. این کار باید با قدرت ادامه پیدا کند و واگذاری زمین را به افراد داشته باشیم. موضوع جلوگیری با احتکار زمین نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که این روند در دولت سیزدهم آغاز شد و باید با جدیت ادامه یابد.

نادرشاهی: پیگیری مصرانه شهید رئیسی بانک‌های دولتی را پای ساخت مسکن آورد

وی ادامه داد: در ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم، بانک ها همکاری لازم را برای تأمین مالی پروژه های مسکن ملی نداشتند. جلساتی که رئیس جمهور شهید برای شورای عالی مسکن گذاشت، باعث شد که بانک های دولتی و خصولتی در این زمینه همکاری بهتری داشته باشند و جدیت شهید رئیسی در تحقق همین حجم از تامین مالی شبکه بانکی به خصوص بانک‌های دولتی تاثیر راهبردی داشت. باید این رویکرد در دولت بعد تداوم یابد و به طور ویژه برای همکاری بانک‌های خصوصی باید اقدام شود.

نادرشاهی در خصوص رکوردشکنی دولت سیزدهم در زمینه صدور مجوز‌های ساخت و ساز خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌های مربوط به ساخت مسکن مسئله مجوزهاست. اقدامات خوبی در این زمینه در دولت سیزدهم انجام شد. همچنان نیاز است کار‌های بیشتری صورت بگیرد و روند‌ها بیش از پیش تسهیل شود.

پایان 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا