وب گردی

۴۵ سال اقتدار و امنیت/ رعد و برق; دست قدرتمند ایران در غرب آسیا

امروزه پهپادها دارای ماموریت های مختلفی در زمینه های دفاعی، راداری، موشکی و دریایی هستند و تنها ابزاری که می تواند در تمامی این حوزه ها و بیشتر از آن نقش و ماموریت داشته باشد پهپاد است.

پهپادهای بدون سرنشین هم در تولید اطلاعات، هم در جنگ دفاعی و هم در جنگ تهاجمی نقش مهمی ایفا کرده اند و بر اساس این قابلیت ها، کشورهای غربی سرمایه گذاری های کلان و عظیمی را در تولید پهپاد انجام داده اند.

امروزه ایران اسلامی صاحب ایده، فناوری و صنعت در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین است و با تلفیق با روش های نامتقارن جنگ، طراحی و تولید این پرندگان بر اساس ایده های عملیاتی و روش های خاص و انحصاری صورت می گیرد.

در این بررسی به وضوح می توان دریافت که دانش ایران از «پهپادها» و سرعت پیشرفت کشورمان در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین نسبت به روند تولید و پیشرفت این صنعت در کشورهای جهان نسبت قابل توجهی دارد. این سرعت پیشرفت توانست بسیاری از معادلات را در زمینه های مختلف به ویژه حوزه نظامی حل کند تا در شرایط منطقه ای و جهانی تغییر کند.

در این گزارش به بیان ویژگی های پهپادهای خانواده صاعقه که متشکل از صاعقه ۱ و ۲ می باشد می پردازیم.

BLA Shahid-181

این پرنده که به “رعد و برق” معروف است، در بازدید امیر دریادار شمخانی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی از نمایشگاه پهپاد نیروی هوافضای سپاه در سال ۱۳۹۴، دو گونه از این خانواده که مجهز به جت و موتورهای ملخی (توربوپراپ).

این پرنده نمونه اولیه ۶۰ درصدی پهپاد شهید-۱۷۱ (سیمرغ) و یکی از انواع پهپادهای جنگی دوربرد تولید ایران است که توسط صنایع هوایی شهید با استفاده از فناوری پهپاد آمریکایی RQ-170 ساخته شده است.

پهپاد لایتنینگ از نظر مشخصات فنی کاملاً شبیه پهپاد سیمرغ بوده و مجهز به موتور توربوفن پیستونی است اما از نظر اندازه نسبت به مدل اصلی خود کمی کوچکتر است.

“لایتنینگ-۱” توانایی حمل ۴ بمب هدایت شونده “سدید-۳۴۲” را دارد که هوشمند و دقیق هستند.

بمب Sedid-342 به دلیل بال های جمع شونده کمترین فضای ممکن را اشغال می کند و به همین دلیل بهترین گزینه برای استفاده از این پهپاد است.

BLA Shahid-191

این پهپاد که به لایتنینگ-۲ نیز معروف است، ۶۰ درصد از مدل سیمرغ مانند شهید-۱۸۱ است، با این تفاوت که شهید-۱۹۱ به جای موتور پیستونی از موتور توربوجت استفاده می کند.

در پهپاد شاهد-۱۸۱ به دلیل استفاده از موتور ملخی سطح مقطع راداری به میزان قابل توجهی افزایش یافته و ارتفاع پرواز کمتر از موتور جت خواهد بود. در نتیجه نیازی به کاهش سطح مقطع راداری نیست و به همین دلیل بمب های سدید-۳۴۲ در خارج از شهید-۱۸۱ بارگیری می شوند، اما این مشکل در شهید-۱۹۱ برعکس است، این مدل دارای توربوجت است. موتور و سرعت بالا بیشتر از پوشش راداری استفاده می کند و بنابراین بمب هایی که حمل می کند در یک محفظه در بدنه پهپاد قرار می گیرد.

شهید-۱۹۱ از نوعی موتور میکرو توربوجت با توان خروجی ۱۱۰ کیلوگرم برابر با ۱۰۷۸.۸ نیوتن قدرت استفاده می کند، این موتور با نام ۸۹۶ توربوجت معرفی شده است که احتمالاً همان موتور میکرو توربوجت زورا-۱۰ است. . ” با توان نامی ۱۳۰۰ نیوتن توان.

این پرنده از ارتفاع پروازی بالاتر و پنهان کاری بیشتری نسبت به رادار برخوردار است و به همین دلیل یک محل اسلحه داخلی برای کمک به پنهان کردن این پهپاد در طول یک ماموریت جنگی طراحی شده است.

صاعق-۲ توانایی حمل دو بمب سدید-۳۴۲ را در جایگاه حمل تسلیحات داخلی خود دارد، بمب های سدید-۳۴۲ دارای بال های جمع شونده هستند و بر خلاف موشک سدید-۱، برای حمل و شلیک به لوله نیاز دارند. ; علاوه بر این، آنها مانند «سادید-۳۴۵» بال های ثابتی ندارند.

صنعت پهپاد ایران در این سال ها رشد زیادی داشته است و در حال حاضر حتی نیروهای نظامی دنیا نیز به این پهپادها نیاز دارند و به نوعی پذیرفته اند که ایران در حال حاضر یکی از بهترین کشورهای جهان در این زمینه محسوب می شود، هرچند تا قبل از یک سال باور نمی کرد. چند دهه پیش که ایران یکی از قدرت های جهانی در این زمینه محسوب می شود.

امروز نیز ایران اسلامی در تولید انواع پهپاد اعم از رزمی، شناسایی و جنگلی با ماموریت های متعدد به بلوغ کامل رسیده است و به آخرین فناوری ها دست یافته است که از طریق آن می توانیم انواع پهپادها را بر اساس نیاز توان تولید کنیم. ، و در آینده ساخت انواع پهپاد. ما یک مورد دیگر را در دستور کار داریم.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا